Duben 2010

Francouzský klusák

29. dubna 2010 v 17:01 | Sharon :)
HTTP://cheval.blog.cz

EXTERIÉR - Toto plemeno není typově zcela jednotné. Většinou mají větší suchou hlavu, krk je dobře osvalený, lopatky šikmé. Hřbet je široký, záď svalnatá. Končetiny jsou pevné, svalnaté s dobrými klouby a tvrdými kopyty. Srst je obvykle hnědá nebo ryzá, mohou však být i bělouši a vraníci. V kohoutky měří průměrně 165 cm.

POVAHA - Francouzský klusák je vytrvalý kůň s živým temperamentem. Jsou ochotní, ale po anglických plnokrevnících zdědili složitou povahu.

VYUŽITÍ - Jak napovídá název plemene, tito koně byli šlechtěni pro klusácké dostihy, kde figurují dodnes. Jsou však i oblíbení jezdečtí koně.

Belgický teplokrevník

29. dubna 2010 v 16:54 | Sharon :)
HTTP://cheval.blog.cz

EXTERIÉR - Hlava je atraktivní s velkýma očima. Krk je svalnatý, hrudník je široký a lopatky umožňují plynulý pohyb. Hřbet je krátký, kompaktní, záď je svalnatá, ocas vysoko nasazený. Končetiny jsou silné, kopyta tvrdá. Srst je většinou hnědá, mohou však být i bělouši, ryzáci a vraníci. V kohoutku dorůstají průměrně 165 cm.
POVAHA - Tito koně jsou silní, vytrvalí s klidnou povahou. Snadno se vyrovnají se stresem, jsou učenliví a snaživí. Jsou schopni podávat špičkové výkony.
VYUŽITÍ - Belgický teplokrevník je univerzální sportovní kůň vhodný především pro soutěže v drezúře a parkúru, kde dosahují vynikající úrovně.

Americký klusák

29. dubna 2010 v 16:52 | Sharon :)
HTTP://cheval.blog.cz

EXTERIÉR - Hlava je plnokrevného typu, krk kratší a svalnatý. Plece jsou silné, lopatky skloněné. Hrudník je hluboký, hřbet je delší a rovný, záď skloněná a silná. Končetiny jsou pevné a dobrými klouby a tvrdými kopyty. Srst bývá tmavě hnědá nebo černá. V kohoutku dorůstají průměrně 157 cm.
POVAHA - Americký klusák je mírné povahy, ochotný, učenlivý a soutěživý. Je velmi rychlý a vytrvalý. Je také inteligentní a dobře ovladatelný.
VYUŽITÍ - Americký klusák se využívá především v klusáckých dostizích po celém světě. Vyniká zde svou rychlostí i silou. Pro svou povahu to je i oblíbený jezdecký a sportovní kůň.

Paint horse

29. dubna 2010 v 16:44 | Sharon :)
HTTP://cheval.blog.cz

EXTERIÉR - Paint horse má menší hlavu se silným, svalnatým krkem. Lopatky jsou strmé, plece silné. Hřbet je kratší, rovný, záď je výrazně svalnatá. Končetiny jsou pevné, svalnaté s kvalitními kopyty. Srst je vždy strakatá. V kohoutku měří 147 - 160 cm.

POVAHA - Paint Horse je velmi vytrvalý, silný a pracovitý kůň. Je inteligentní a má tzv. Cow Sense. Je věrný svému pánu a vytváří si s ním vztah. Je také odolný, tvrdý a obecně má velmi dobrý temperament.

VYUŽITÍ - Paint Horse je dodnes vynikajícím pracovním koněm. Využívá se ve westernových soutěžích i jako spolehlivý a vytrvalý rekreační kůň.

Achaltekinský kůň

29. dubna 2010 v 16:39 | Sharon :)
HTTP://cheval.blog.cz

EXTERIÉR - Podle západních požadavků není achaltekinec právě dokonalý. Je to štíhlý, nižší kůň (ideální výška 157 cm, průměr 154 cm, klisna o 2 - 5 cm nižší) s nápadně dlouhým krkem, jemně modelovanou hlavou nesenou vysoko nad kohoutkem, užším hrudníkem (obvod asi 167 cm), delším, měkčím hřbetem s náznakem štěpení zádě, zato s dobře vyvinutým hřbetním svalstvem. Má mimořádně dlouhé bérce a strmou spěnkou. Obvod holení je v průměru 18,9 cm. Kopyto je malé, s nízkými patkami, neobyčejně tvrdé, rohovina je velmi kvalitní. V přírodních podmínkách se neková. Chod je vydatný, vyrovnaný, předností je mimořádná obratnost a rychlá reakce na terénní překážky. Krokem se achaltekinec pohybuje jen na pastvě. Klus je tvrdý a drobivý, pro jezdce velmi nepříjemný, ale cval je plavný, vyrovnaný, hladký. Mimochod se u tohoto plemene téměř nevyskytuje. Kůň se zdá mnohdy slabě osvalený, ale menší množství svalové hmoty je pro něj výhodou, ulehčuje mu snášení veder a lepší hospodaření s vodou. Ačkoliv postoj končetin nebývá korektní, protože vinou užší hrudi bývají přední nohy sblížené a zadní mají sklon k šavlovitosti, výkonnost tím rozhodně ovlivněna není. Je neobyčejně odolný a vytrvalý, stvořený pro distanční jízdy. Vydrží dlouho bez vody a krmení, snadno snáší vedro. Působivý je nejen hrdý postoj a neobvyklé držení hlavy, ale také srst vyznačující se výrazným kovovým leskem. Achaltekinský bělouš je stříbrný, plavák zlatý, hnědák bronzový či měděný. Vraníci jsou velmi vzácní.

POVAHA - Achaltekinec mívá tvrdou, svévolnou povahu a těžko se ovládá. Je to srdnatý kůň a rozhodně není bojácný. Svému stálému jezdci věrně slouží. Má výborný orientační smysl a skvělou paměť, takže se v známém terénu pohybuje zcela bezpečně. Výcvik tohoto plemene je obtížnější, místní lidé své koně ovšem zvládají skvěle a při dostizích jim ponechávají plnou vůli. Hřebci jsou dosti nesnášenliví, ale velmi soutěživí, klisny naopak mírné, výborné matky, které svá hříbata udatně brání. Plemeno se odchovává v přírodních podmínkách, klisny s hříbaty tráví první měsíce života v oázách.

VYUŽITÍ - V Turkmenii byl achaltekinec nejvíce ceněným jezdeckým koněm, který se uplatňoval dříve při přepadech karavan, později hlavně při vojenských příležitostech. Hippologové ruské říše jej považovali spíše za kuriozitu, ke zlepšení jiných plemen se využíval jen ve středoasijské oblasti. Jeho hodnocení se zlepšilo až v době mezi světovými válkami, kdy docházelo k pokusným křížením s evropskými plemeny. Je velmi vhodný pro individuální spolupráci s jedním jezdcem, horší je jeho "kolektivní" využití v jezdeckých oddílech. 

Alter- real

29. dubna 2010 v 16:34 | Sharon :)
HTTP://cheval.blog.cz

POPIS: Hlava má výraznou čelist, profil je rovný nebo mírně štičí. Krk je kratší, svalnatý, obloukovitě klenutý. Tělesná stavba je kompaktní, hřbet krátký. Záď je svalnatá a ocas vysoko nasazený. Končetiny jsou pevné, spěnky jsou specificky utvářené.
ZBARVENÍ: hlavně tmavý hnědáci, bělouši, ryzáci, vraníci
VÝŠKA: 152-163 cm
VYUŽITÍ: Toto plemeno má vynikající předpoklady k uplatnění ve vysoké drezúrní škole, což je jejich hlavní využití i dnes

Bardigianský pony

29. dubna 2010 v 14:13 | Sharon :)
HTTP://cheval.blog.cz
EXTERIÉR-Hlava je jemná, orientálního typu s malými ušními boltci.Krk je velmi svalnatý a obloukovitý. Hrudník je klenutý, hřbet krátký a záď kulatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou suché, krátké a silné, kopyta tvrdá a kvalitní.
POVAHA-Jako horské plemeno jsou Bardigiani odolní a vytrvalí. Povahou jsou ochotní, ale přesto živí a temperamentní. V horách mají jistý krok, jsou silní a mají dobrý orientační smysl.
VYUŽITÍ-Jako horské plemeno jsou Bardigiani odolní a vytrvalí. Povahou jsou ochotní, ale přesto živí a temperamentní. V horách mají jistý krok, jsou silní a mají dobrý orientační smysl.

Klisny

29. dubna 2010 v 13:32 | Sharon :)
Klisny obyčejně dospívají ve věku 15-24 měsíců, ale i později. Je možné je použít k chovu od 2 let, ale přijatelnější je věk tří let.

ZNÁMKY HŘEBENÍ- Březost (hřebnost) je na klisně vidět od pátého měsíce a od šestého je možné pozorovat pohyby hříběte. Koncem březosti břicho matky povoluje. Počátek hřebení signalizuje zvětšní vemene a odměšování mleziva ze struků.
HTTP://cheval.blog.cz


Ataxie

29. dubna 2010 v 13:24 | Sharon :)
HTTP://cheval.blog.cz
Ataxie je porucha koordinace. Projevuje se širokým postojem a nekoordinovanými pohyby hlavy, těla nebo končetin. Kůň dělá např. příliš dlouhé kroky a více či méně se potácí. Ataxie může mít mnoho různých příčin, jednou z nich je např. porucha mozečku (část mozku, kde je centrum pro rovnováhu) nebo vnitřního ucha. Dále může být příčinou porucha funkce kdekoliv na míše nebo v mozku.

Oblečení na drezúru

28. dubna 2010 v 20:29 | Sharon :)
- černé nebo tmavě modré jezdecké sako
- bílé jezdecké kalhoty pro jezdce, bílé nebo béžové pro jezdkyně
- bílá případně žlutá jezdecká vázanka nebo kravata
- bílé rukavice
- černé jezdecké boty
- jezdecká čapka, případně klobouk
HTTP://cheval.blog.cz