Březen 2010

Martingaly

28. března 2010 v 18:09 | Sharon :)
Používají se k tomu, aby kůň nezdvihal hlavu a nevzpíral se proti ruce jezdce. Brání také tomu, aby kůň nevyhazoval hlavu nahoru a neuhodil jezdce do tváře. Musíte je pečlivě upevnit! Nesmějí být příliš krátké ani příliš dlouhé.

• Kroužkový martingal se na jednom připevňuje k podbřišníku. Prochází přes nákrčník, pak se rozděluje na dvě části, které končí v kroužcích, jimiž procházejí otěže.
HTTP://cheval.blog.cz


• Pevný martingal se také připevňuje k podbřišníku a prochází skrze nákrčník, ale má jen jeden popruh, který je připevněn ke spodní straně nánosníku.
HTTP://cheval.blog.cz


Podbřišníky

28. března 2010 v 18:00 | Sharon :)
Mohou být z kůže, popruhové tkaniny nebo syntetických vláken.

• Pruhové podbřišníky se tradičně používali v párech.

• Kožené podbřišníky mohou být z vypodložené kůže nebo tvarované jako balding podbřišník, aby se zabránilo otlaku - sice jsou drahé, ale vydrží dlouho.

• Řemínkové podbřišníky jsou pravý opak.. jsou levné! Jenže můžou koně štípat.

• Vypodložené synt. podbř. jsou pohodlné a snadné na údržbu.

(nemůžu sehnat obrázky)

Sedlání

28. března 2010 v 17:57 | Sharon :)
Třmeny jsou vytaženy nahoru a podbřišník, na jedné straně zapnutý, je přehozen přes sedlo. Při přenášení sedla si je položte na předloktí a pevně držte, aby jste jej neupustili a tím poškodili vnitřní kostru.

1. Správné nasazení- Nejprve koně uvažte. Pak k němu přistupte z levé strany a sedlo s dečkou zvedněte nad kohoutek. Teprve potom sedlo posuňte do správné polohy. Tento pohyb vždy provádějte po směru růstu srsti. Vypněte dečku a zkontrolujte, zda leží hladce pod velkými bočnicemi.

2. Upnutí podbřišníku- Podbřišník provlékněte koni pod břichem a z levé strany jej přitáhněte. Ne však příliš těsně! Mezi podbřišník a tělo koně by se měla volně zasunout ruka. Utáhněte zápinky podbřišníku jen tolik, aby udržely sedlo. Dotáhnete je až těsně před jízdou. Nakonec prsty zkontrolujte, zda kůže není podbřišníkem někde skřípnutá. Tuto kontrolu proveďte na obou stranách.

HTTP://cheval.blog.cz


Vedení koně

28. března 2010 v 17:48 | Sharon :)
Koně vodíme v nejrůznějších situacích. Z pastviny nebo na ni, po dvoře, zaklusání před veterinářem nebo při vystupování a nastupování z přepravníku. Koně vedeme pomocí ohlávky, na které je připevněné vodítko.
  • Koně vodíme z levé strany
  • Stojíme u plece, vodítko držíme u hlavy koně pravou rukou
  • Nikdy si vodítko neomotávejte kolem ruky, pokud by se kůň polekal a zatáhl za něj mohl by vám ruku zranit
  • Pokud se kůň loudá stačí ho popohnat jemným mávnutím vodítka po pleci
  • Naopak pokud žene, mírně zatáhněte za vodítko
HTTP://cheval.blog.cz


Cukr

28. března 2010 v 17:45 | Sharon :)

Kostkový cukr
 je velmi oblíbeným pamlskem. Ve skutečnosti je však pro zažívací trakt našich koní velmi nevhodný. Kostkový cukr je v podstatě disacharid sacharóza. Vzhledem k tomu, že kůň je striktní býložravec, je jeho trávicí trakt uzpůsoben k získávání energie ze složitějších cukrů (z celulózy) ve slepém střevě. Pro býložravce jsou hlavním zdrojem energie těkavé mastné kyseliny, které vznikají v oblasti tlustého střeva (kys. octová a propionová). Kyselina propionová se poté promění na glukózu a octová na tuky. Čistá sacharóza je pro zažívací trakt příliš koncentrovaným zdrojem energie a může způsobit ve větším množství poměrně závažné zažívací potíže, jako jsou koliky a průjmy.
Ve výjimečných případech může překrmení cukrem způsobit ilaminitidu (tzv. zchvácení kopyt). Z tohoto důvodu je třeba jeho podávání koním pečlivě zvážit. Lepším zdrojem koncentrovanýchsacharidů je pro koně škrob obsažený například v obilninách. Jako náhradu "cukříků" lze doporučit různé "bonbony" pro koně, které jsou vyrobeny z otrub a dalších obilných produktů.

HTTP://cheval.blog.cz


Retouch 1.0

25. března 2010 v 17:51 | Sharon :)

Retouch 0.9

25. března 2010 v 17:50 | Sharon :)

Podestýlka

23. března 2010 v 19:52 | Sharon :)
Sláma
Sláma je tradiční a levnou podestýlkou. Nejednou je však i zdrojem dýchacích problémů koní, neboť často obsahuje značné množství plísňových spor. Nejpoužívanější je ječná sláma. Dobře ji nahradí kvalitní pšeničná sláma s dlouhými stébly. Méně často používáme ovesnou slámu, která je poměrně hrubá a pichlavá.

Piliny
V současné době se používají dosti často jako podestýlka. Jsou suché a čisté, a proto nevadí ani koním trpícími respiračními potížemi. Dobře se také vymetají. Poněkud problematická je jejich likvidace, neboť hnijí jen velmi pomalu.

Novinový papír
Na proužky rozstříhaný novinový papír můžeme koupit velmi levně. Má obdobné vlastnosti jako sláma (je výhodné jej používat jako podestýlku pro zvířata s alergií na slámu). Po znečištění močí se v něm však rychle množí plísně. Také u této podestýlky je problém s likvidací.

(obrázky dodám)

Design 0.8

21. března 2010 v 16:14 | Sharon :)
Téma: Andalusan
Od: 6.3.2010
Do: 21.3.2010
© Sharon
Hodnocení: *****/***** (100%)

Náhled:

Jedovaté rostliny!

20. března 2010 v 11:29 | Sharon :)
Živé ploty a zanedbané pastviny mohou hostit různé rostliny pro koně jedovaté a pokud se jich spase velké množství,může dojít k těžkému onemocnění nebo dokonce ke smrti. Proto je třeba pastviny pečlivě prohlížet a koním nebezpečné rostliny odstraňovat.

Kapraď samec
Kapraď je jedovatá v zeleném stavu. Jedovaté jsou zvlášt mladé báze listu.
HTTP://cheval.blog.cz

Rulík zlomocný
Tato rostlina je silně jedovatá, ale zviřata ji požívají zřidka.
HTTP://cheval.blog.cz

Starček přímětník
Ať v čerstvém stavu nebo usušený v seně je smrtelně jedovatý.
HTTP://cheval.blog.cz

Tis červený
Celá rostlina krom červených míšků plodu je smrtelně jedovatá.
HTTP://cheval.blog.cz

Žaludy
Žaludy jsou ve velkém množství i smrtelně jedovaté.
HTTP://cheval.blog.cz